ABD Temsilciler Meclisi’nde Türkiye’ye ilişkin yaptırım kararını onayladı

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı askeri harekâtın bitmesi için harekâtla ilişkilendirdiği Türk yetkililere ve savunma sanayi ile ilişkilendirilen bankalara yönelik yaptırım tasarısını kabul etti.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Demokrat Eliot Mani ve Komisyon’daki Cumhuriyetçilerin öncüsü Michael McCaul’un Türkiye’nin Suriye’de başlattığı askeri operasyonun “bitmesi için” hazırladıkları yasa tasarı, Komisyon’da kabul edildi. Tasarı, operasyonla ilişkilendirilen Türk yetkililere ve savunma sektörüyle ilişkilendirilen bankalara yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

ABD Temsilciler Meclisi‘nde Türkiye’ye ilişkin yaptırım kararını onayladı.

Çıkan karara göre;

60 hayır oyuna karşılık

356 evet ile kabul edildi.

Aynı yasa tasarısında, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasına yönelik yaptırım uygulanması maddesi de bulunuyor.

Tasarı yasalaşırsa Amerikan silahlarının, Suriye’de operasyon yürüten Türk Silahlı Kuvvetleri’ne satışı engellenecek.

Mani, “Önerdiğimiz yaptırımlar Erdoğan’ı, beynelmilel güvenliğe yönelik bu korkunç felaketten mesul tutacak. Kurultay de Başkan Trump’ın kararının yıkım neticelerine karşı iki partinin de desteklediği biçimde çalışmaya devam etmelidir” yorumunu yaptı.

McCaul da Türkiye’nin askeri operasyonunun “sivil ölümlere sebep olduğunu ve IŞİD’in yine doğuşuna sebep olarak global güvenliği tehdit ettiğini” söyledi. Önceliklerini “IŞİD tutuklularının Suriye’deki cezaevlerinde tutularak ABD’ye tehdit olmasını engellemek” olarak izah etti.

Kaynak : t24.com.tr

share on:

Yorum Yap