Rus askerleri Minbic’de ilk devriyesini attı

Rusya Silahlı Kuvvetleri yetkilisi Safar Safarov, Rus askeri polisinin Minbic’de ilk defa devriye faaliyeti gerçekleştirdiğini izah etti.

Medya üyelerinin suallerini cevaplayan Safarov, Rus askeri polisinin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin çıkıp Suriye silahlı gücünün kontrolü sağladığı Minbic’de ilk devriyesini gerçekleştirdiğini belirtti.

Minbic ve kırsalındaki devriye faaliyetinin üç saatten fazla sürdüğünü ifade eden Safarov, “Kendi mesuliyet alanımızı kontrol etmeye devam edeceğiz. Ana görevimiz, rastgele bir taraftan ateş açılması halinde halkın güvenliğini sağlamak. Bu bizim ilk görevimiz değil; burada 6 ayı aşkın bir müddettir çalışıyoruz ve kimseyle mesele yaşamadık” diye konuştu.

Safarov, “Rus bayrağı görüldüğünde, çatışmalar spontane duruyor. Türkler de Kürtler de bize zarar vermek istemiyor” diye ilave etti.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump’ın direktifi üzerine Rojava’daki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ askerleri bulundukları bölgeden çekilmeye başlamıştı.

İlk etapta Rojava’nın Serêkaniyê ve Girê Spî’deki üslerini boşaltan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ askerleri, bir gün önce de Minbic’deki görev bölgesinden ayrıldı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ askerlerinin çekilmesi üzerine Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Şam idaresiyle anlaşma yaptı. Anlaşma doğrultusunda rejime güçleri, Minbic ve diğer bölgelere yerleşmeye başladı.

share on:

Yorum Yap