Türkiye’de Kaç Suriyeli Yaşıyor

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin sayısı Türkiye makamlarının izah ettiği gibi 3 milyon 600 bin değil.

Almanya Federal Aile Bakanlığı tarafından desteklenen Alman Entegrasyon ve Sığınmacı Araştırmaları Merkezi’ne (DeZIM) bağlı DeZIM Enstitüsü Türkiye’deki Suriyeli mültecilerle alakalı yaptığı araştırmanın neticelerini izah etti.

Araştırmaya göre Türkiye’de yetkililerin pek çok sefer izah ettiği ve Birleşmiş Milletler Sığınmacılar Yüksek Komiserliği (UNHCR) de dahil olmak üzere bir hayli organizasyonun kayıtlarına da girdiği gibi 3 milyon 600 bin Suriyeli mülteci yaşamıyor.

“2 MİLYON 700 BİN İLE 3 MİLYON ARASI”

Alman DeZIM Enstitüsü’nün araştırmasında Türkiye’de 2 milyon 700 bin ile 3 milyon arasında Suriyeli sığınmacının bulunmasının “gerçekçi” olduğu belirtildi. Araştırmanın Türkiye Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Sığınmacılar Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve ilmi veriler baz alınarak hazırlandığı dile getirildi.

“HESAPLANMA METOTLARINDA ZAYIFLIKLAR VAR”

Türkiye’de bulunan mültecilerin sayısının hesaplanma metotlarında zayıflıklar olduğu belirtilen araştırmaya göre uzun vakittir meblağlı bir kontrol ve ikamet kaydı süreci bulunmuyor.

Araştırma Suriye’ye dönen veya Avrupa’ya gidenlerin sistemden çıkarılmadığını, ayrı olarak yüzde 8-12 civarında Suriyelinin ilk kayıt yaptırdığı şehirden ayrıldığını ve başka bir şehirde başka bir isimle yeni bir kayıt yaptırdığını ortaya koyuyor.

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Asil 19 Eylül’de yaptığı izahta Türkiye’de geçici savunma statüsüyle 3 milyon 600 bin Suriyelinin yaşadığını, şimdiye kadar 354 bininin geri dönüş yaptığını izah etmişti.

ERDOĞAN: KAPILARI AÇARIZ

AB ile Türkiye arasında, 2016 yılının Mart ayında imza atan Sığınmacı Geri Kabul Anlaşması uyarınca, yasaya aykırı yollardan Yunanistan’a geçen sığınmacılar Türkiye’ye iade edilebiliyor. Geri gönderilen her Suriyelinin yerine de legal yollarla bir Suriyeli kabul ediliyor. Avrupa Birliği (AB) bunun karşılığında Türkiye’deki sığınmacıların ihtiyaçları için kullanılmak üzere para yardımı yapıyor.

Türkiye Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan Suriye’de “güvenli bölge” oluşturulmazsa sığınmacıları Avrupa’ya gönderebileceklerini söylemiş ve AB’yi söz verdiği yardımları yapmadığı gerekçesiyle tenkit etmişti. Ancak AB Komisyonu sözcülerinden Natasha Bertraud, Türkiye’deki Suriyelilere yardım için taahhüt edilen 6 milyar Euro’luk mali kaynağın 5 milyar 600 milyon euroluk bölümünün tahsis edildiğini ve geriye kalan bölümün da kısa müddet içerisinde aktarılacağını belirtmişti.

(Kaynak: DW)

share on:

Yorum Yap